O lektorovi bojových umění Shaolin kung-fu a Taichi

Výuku na kurzech a seminářích vede Mgr. Ondřej Diviš, dlouholetý student čínského mistra Shaolin kung fu a Taichi Mistra Zhai Hongyina. Kurzy jsou vedeny v češtině a angličtině.

Mgr. Ondřej Diviš

  • Narozen r. 1985, otec tří dětí
  • Absolvent fakulty UK FTVS
  • od r. 2008 profesionální osobní trenér fitness
  • od r. 2010 učitel plavání dětí a dospělých
  • od r. 2018 lektor bojových umění Shaolin Kung-fu a Taichi
  • Autor patentu pomůcky na cvičení doma XUpTrainer

Bojové umění, které jsem hledal a nedalo pokoj mému srdci, dokud jsem jej nenašel, se pro mě stalo životní cestou, až když jsem se setkal s Mistrem Zhai Hongyin, při jeho pravidelném cvičení venku v parku. Cítil jsem, že cvičí něco co už dlouho hledám. Při tomto setkání mi bylo již 25 let. Mistr zrovna zahajoval nové kurzy v říjnu, a tak jsem se ihned přihlásil. Nejprve jsem se pod vedením Mistra začal věnovat čínskému zápasu, později následovali shaolinské kung fu sestavysanda techniky. Taichi jsem v té době vnímal jako něco pomalého a pro mě nevhodného. Můj názor se však zásadně změnil, když jsem měl příležitost účastnit se semináře Qigongu se stromy pod vedením Mistra Zhai, kde jsem měl první vjemy energie a od té doby jsem se intenzivně začal věnovat také vnitřním stylů jako Taichi, Bagua, Qigong a Tuishou. Následně jsem začal chápat jak se všechny bojové styly úžasně doplňují a podporují vzájemný pokrok ve cvičení.

V Tuishou i v Čínském zápase jsem se třikrát účastnil evropského mezinárodního festivalu čínského wushu v Praze a podařilo se mi získat nějaké medaile – dvakrát za 1. místo v Čínském zápase a jednou za 2. a 3. místo v tuishou. Zkušenosti z těchto zápasů jsou však podstatně cennější.

Od Mistra Zhai jsem se naučil následující styly bojových umění:

Bojové umění Shaolin kung-fu

12 cest pružných nohou (Tantui), Dělovou pěst (Gongli quan), Styl štípající sekery (Pigua quan), Wudang chudong, Milin sanshou, Shantongbei, Shaolinskou krátkou hůl, Shaolinskou dlouhou hůl, Shaolinský meč

Shaolin kung fu Wudang chudong – část sestavy

Bojové umění Taichi a Čchi-kung sestavy vnitřních stylů

Wudang Taichi, Taichi meč, Bagua Devíti paláců, Bagua kruhy, Bagua qigong, Bagua Dlaň osmi trigramů, Taichi 13 forem, Osm metod Taichi, Osm sil Taichi, Spací qigong nesmrtelných, Qigong pěti zvířat, Stromový qigong, Taichi Sedmi hvězd, Taichi Tuishou, Taichi postoj sloupu, Meditační techniky

Bagua devíti paláců – část sestavy

V bojovém umění jsem dříve hledal jen sílu, rychlost a umění boje, avšak přesah cvičení Shaolin kung fu a Taichi do každodenního života je mnohem hlubší a zásadnější, než jsem čekal. Za příležitost, že mohu přínos cvičení promítat do každého dne, jsem velmi vděčný.

Jsem otec tří dětí, které jsem začal také učit Shaolin kung-fu. Když jsem po půl roce viděl jejich obrovský posun i v dalších kolektivních sportech, rozhodl jsem se otevřít kurz Shaolin kung-fu pro děti a umožnit i dalším dětem osvojovat si toto bojové umění.

Osobně se cvičení bojových umění věnuji každý den a již si svůj život bez těchto metod pro kultivaci těla a ducha nedovedu představit. Ačkoli vím, že je přede mnou ještě dlouhá cesta, dovoluji si již nyní předávat některé poklady těchto úžasných cvičení dalším zájemcům.

Těším se na vás i vaše děti na cvičení. Ondra